Junior

Hip Hop Advanced

Tidspunkt Mandag, 16:55–17:45
Niveau Meget Øvet / Elite
Alder 13–25 år

 


 

Velkommen til Hip Hop Advanced – et hold for meget øvede og elitedansere, der ønsker at udvikle deres hip hop niveau til et endnu højere teknisk og kunstnerisk niveau.

Dette hold er for dansere med solid erfaring inden for hiphop, som allerede arbejder på et meget øvet eller elitepræget niveau. Her forventes det, at du har lyst til både personlig udvikling og til at være en aktiv del af et stærkt og dedikeret dansefællesskab.

Undervisningen er intens og varieret med fokus på groove, musicality, teknik og performance. Vi arbejder med forskellige hiphop-stilarter som waacking, old school, funk, house og fusion, så danserne får en bred og alsidig forståelse af genren.

Der er stort fokus på koreografi og performance, hvor vi arbejder detaljeret med udtryk, energi og scenisk tilstedeværelse. Danserne bliver udfordret på både teknik, musikalitet og performancekvalitet.

Vi arbejder typisk med én koreografi over 2 lektioner, hvorefter vi skifter til en ny, så der løbende er variation og udvikling gennem sæsonen.

Når vi afslutter en koreografi, arbejder vi ofte med små videooptagelser, så danserne får mulighed for at lære at performe foran kamera og samtidig få professionelt og fedt content til sociale medier.

I løbet af sæsonen arbejder vi med koreografier, som optrædes til danseskolens julebal og det store afslutningsshow i Arena Randers. Der kan forekomme en mindre udgift til opvisningstøj (maks. 300 kr. pr. sæson), hvis en forælder frivilligt ønsker at stå for koordinering, indsamling og indkøb.

Vi lægger vægt på et seriøst, men inspirerende træningsmiljø, hvor der er plads til både udvikling, energi og danseglæde.

Datoer for opvisninger og ferier finder du i vores kalender.

3.299,00 kr. 2.969,10 kr.

📋 Venteliste

Holdet er desværre udsolgt. Skriv dig op, så giver vi besked når der bliver en ledig plads.